Glenelg Shire logo
Skip Links

GlenelgWelcome

Welcome to the Glenelg Shire Council

Glenelg Shire Council Elected Representatives 1994 to 2020

Past Mayors & Councillors

Term of Council Title Name
2016-2020 Councillor & Mayor 2016-2017, 2017-2018, 2018-2019 Anita Rank
2016-2020 Councillor Robert Halliday
2016-2020 Councillor Chrissy Hawker
2016-2020 Councillor Alistair McDonald
2016-2020 Councillor Karen Stephens
2016-2020 Councillor Geoff White
2016-2020 Councillor Gilbert Wilson
2012 -2016 Councillor & Mayor 2015-2016 Max Oberlander
2012 -2016 Councillor & Mayor 2014-2015 Robert Halliday
2012 -2016 Councillor & Mayor 2013-2014 John Northcott
2012 -2016 Councillor Max Oberlander
2012 -2016 Councillor Anita Rank
2012 -2016 Concillor & Mayor 2012-2013 Karen Stephens
2012 - 2016 Councillor Geoff White
2012 - 2016 Councillor Gilbert Wilson
2008 - 2012 Councillor & Mayor 2010-2011 Bruce Cross
2008 - 2012 Councillor Robert Halliday
2008 - 2012 Councillor John Northcott
2008 - 2012 Councillor Ken Saunders
2008 - 2012 Councillor Karen Stephens
2008 - 2012 Councillor & Mayor 2008-2009 Geoff White
2008 - 2012 Councillor & Mayor 2009-2010; 2011-2012 Gilbert Wilson
2004 - 2008 Councillor Joy Benbow
2004 - 2008 Councillor Robert Halliday
2004 - 2008 Councillor Neil Kerr
2004 - 2008 Councillor Bill McIntyre
2004 - 2008 Councillor Tom Munro
2004 - 2008 Councillor& Mayor 2004-2005 Karen Stephens
2004 - 2008 Councillor & Mayor 2007-2008 Geoff White
2004 - 2008 Councillor & Mayor 2006-2007 Gilbert Wilson
2004 - 2008 Councillor & Mayor 2005-2006 Frank Zeigler
2002 - 2004 Councillor & Mayor 2004 Bill Collett
2002 - 2004 Councillor & Mayor 2003-2004 Tom Munro
2002 - 2004 Councillor & Mayor 2002-2003 Neil Kerr
2002 - 2004 Councillor Geoff White
2002 - 2004 Councillor Robert Halliday
2002 - 2004 Councillor Gilbert Wilson
2002 - 2004 Councillor Karen Stephens
2002 - 2004 Councillor FranK Zeigler
2002 - 2004 Councillor Terry Grant
1999 - 2002 Councillor & Mayor 1999-2000 Terry Grant
1999 - 2002 Councillor & Mayor 2000-2002 Geoff White
1999 - 2002 Councillor Frank Zeigler
1999 - 2002 Councillor Neil Kerr
1999 - 2002 Councillor Tom Munro
1999 - 2002 Councillor Des Hein
1999 - 2002 Councillor Shirley Elliott
1999 - 2002 Councillor Jean McCallum
1999 - 2002 Councillor (passed away November 2000) Barbara Yuill
1999 - 2002 Councillor (By-election January 2001) Robert Halliday
1996 - 1999 Councillor & Shire President 1998 - 1999 Frank Zeigler
1996 - 1999 Councillor & Shire President 1997-1998 Tom Munro
1996 - 1999 Councillor & Shire President Shirley Elliott
1996 - 1999 Councillor Terry Grant
1996 - 1999 Councillor Neil Kerr
1996 - 1999 Councillor Jean McCallum
1996 - 1999 Councillor David Wilson
1996 - 1999 Councillor Barbara Yuill
1996 - 1999 Councillor (Resigned June 1997) Mel Bartlett
1996 - 1999 Councillor (By-election August 1997) Geoff White

Past Commissioners

Term of Council Title Name
1994 - 1996 Commissioner (Chairman) Digby Crozier
1994 - 1996 Commissioner Jeffrey Baulch
1994 - 1996 Commissioners Holford (Tiger) Wettenhall
Powered by